جمعه, 02 مرداد 1394 ساعت 19:58

پشیمانی در معاملات بورسی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یکی از مهم ترین حالات ِ یک معامله گر ،‌ چه حرفه ای و چه آماتور ‌، حس #پشیمانی پس از معامله است . سهامدارانی که در یک موقعیت خاص معاملاتی قرار میگیرند ‌، و مجبور می شوند در کسری از ثانیه تصمیمی غیر متعارف و هیجانی اتخاذ کنند ‌، بیش از دیگران در معرض این حس ناخوشایند قرار میگیرند . 

پشیمانی یکی از جنبه‌های روانشناختی انسان است که در مراحل مختلف زندگی انسان ها ،‌ از جمله در کارزار ِ سرمایه‌گذاری خودنمایی می‌کند. بطور مثل پس از فروش سهمی ،‌ آن سهم بالا می رود ‌، یا پس از خرید آن ،‌ سهم نزول می کند و حس #پشیمانی سمت ما می آید ! یا تصمیم به خرید سهمی میگیرید ،‌ اما تعلل میکنید و سپس متوجه می شوید سهم 20% سود داد و شما جا ماندید !

نکته قابل توجه در خصوص احساس پشیمانی، همه گیر بودن آن است ، بدین شرح که حتی سرمایه‌گذارانی که از نظر علمی و تئوریک آگاهی کافی دارند نیز تحت تاثیر این عامل روانشناختی قرار می‌گیرند.

واقعیت جالب دیگر در رابطه با پشیمانی، نحوه واکنش سرمایه‌گذاران در هنگام مرور عملکرد گذشته است. مطالعات نشان می‌دهند که افراد تمایل دارند عملکرد و تصمیمات موفقیت آمیز را به مهارت خود و انتخاب‌های اشتباه را به سایر عوامل (مانند بدبیاری و شانس) نسبت دهند .

با جمع بندي موارد فوق می‌توان گفت احساس #پشیمانی یکی از قوی ترین عوامل روانشناختی موثر بر رفتار انسان‌ها است که می‌تواند بر منطق اقتصادی افراد غلبه کرده و تصمیمات آنها را تحت تاثیر خود قرار دهد. 

 

اما راه کار چیست ؟

1⃣ پس از اتمام یک معامله ،‌ میزان سود یا ضرر آن را فراموش کنید . مهم نیست بعد از اینکه شما اتومبیل خویش را فروختید ‌، چه کسی سوار آن خواهد شد و یا قیمت آن چقدر افزایش خواهد یافت . مهم این است که خودروی جدید شما چه خواهد بود ؟!

2⃣بدانید که حس پشیمانی همواره با ماست . پس از این شاخه به آن شاخه نپرید !

 مثل ِ قرار گرفتن در صف صندوق فروشگاه های زنجریه ای ! شما در هر صفی که قرار بگیرید تصور خواهید کرد که صف کناری سریع تر و بهتر جلو می رود . پس صف خویش را عوض میکنید ‌، اما مجدد تصور خواهید کرد که صف بهتری نیز وجود دارد . در نهایت متوجه خواهید شد که با جابجایی در صف ها ،‌ وقت خود را تلف کرده اید . 

3⃣ در صف فروش بخرید و در صف خرید بفروشید ! اغلب سهامداران بر عکس ِ این رفتار را اتخاذ می کنند و از آنجایی که عموما نتیجه‌ای جز ضرر ندارد ،‌ پشیمانی به سراغ ایشان می آید !

4⃣ پس از #فروش سهم ‌، بهیچ عنوان تا چند روز پیگیر نوسان قیمتی آن نباشید . اگر تحلیل تکنیکالی دارید که نشان می دهد سهم مجدد وارد محدوده ی قیمتی مناسبی برای #ترید خواهد شد که هیچ ،‌ در غیر اینصورت پس از خروج ‌، نام آن را به یک نام غیر آشنا در ذهنتان تبدیل کنید و با شنیدن ِ اسم #نماد یاد ِ ضررهای خویش نیفتید . 

بارها مشاهده شده است که فردی در یک سهم ضرر میکند ،‌ بعد ها که آن سهم در شرایط ایده آلی برای #ورود قرار گرفته است ،‌ با استناد به خاطره ی بدی که از آن دارد وارد آن سهم نمی شود و پس از صعود شگفت انگیز آن ،‌ مجدد "پشیمان" شده ‌، وارد میشود و از آنجایی که در سطح #بدی وارد شده است ‌، مجدد #ضرر می کند !

5⃣ مرجع تصمیم گیری خویش را به یک تعداد محدود ِ قابل اعتماد کاهش دهید . با هر توصیه و پیشنهادی سهم خرید و فروش نکنید . 

6⃣ بدایند که بورس ‌، سرشار است از فرصت خرید و فروش . پس بعد از هر معامله بدون در نظر گرفتن اینکه اگر فلان کار را نمیکردم فلان اتفاق می افتاد یا نمی افتاد ‌، به این فکر کنید که در خرید جدیدم ‌، چه تصمیم و استراتژی را پیش بگیرم که مجدد #پشیمان نشوم . بازیکنی که یک یا دو موقیعت تک به تک را از دست می دهد می تواند بگوید بی تجربگی کردم ‌، حواسم نبود ! اما پس از هدر دادن موقعیت های عالی بعدی ‌، از سوی خویش ، مسئولین تیم و هواداران ‌، بشدت مورد تنبیه قرار خواهد گرفت !

7⃣حس پشیمانی خویش را به حس تجربه‌پذیری تبدیل کنید . پس از اینکه حس پشیمانی به سراغتان می آید ‌، آن را تحلیل کنید و دفعه ی بعد بیشتر و بهتر دقت کنید . هیچ سهامداری همواره در بازار #سود نمی کند !‌ سهامداری که کمتر و بندرت #ضرر میکند قابل ستایش است !

 

خواندن 3457 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 02 مرداد 1394 ساعت 20:00
محتوای بیشتر در این بخش: پولبک چیست ؟ »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید