سه شنبه, 27 مرداد 1394 ساعت 23:21

نمودار تعدیل شده یا تعدیل نشده

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نمودار تعدیل شده یا تعدیل نشده

این سوالی است که تحلیل گران تکنیکال پس از استفاده از نرم افزار متاتریدر و نسخه های بومی شده آن همچون مفیدتریدر از خود می پرسند . کدام یک درک درستی از نمودار به ما می دهد ؟

تحلیل گران تکنیکال هر یک دلیل خاصی بر اثبات برتری سیستم مورد استفاده خود می آورند . حال به بررسی ویژگی های این دو می پردازیم تا دید بهتری نسبت به هر کدام پیدا کنیم .

تعدیل قیمت چگونه اتفاق می افتد ؟

در بازار بورس ایران دو علت مهم تعدیل قیمت در نرم افزارهای تحلیل تکنیکال ، افزایش سرمایه و تقسیم سود نقدی می باشد که موجب می شود قیمت سهم پس از بازگشایی متناسب با میزان افزایش سرمایه و یا تقسیم سود نقدی ، با شکاف قیمتی بعضآ بزرگ بازگشایی شود .

گپ (شکاف) قیمتی چیست ؟

شکاف قیمتی در نمودار ناحیه است که در آن محدوده معامله ای انجام نگرفته است . به عنوان مثال در روند صعودی قیمت سهم در بالاتر از قیمت روز قبل بازگشایی می شود و باعث ایجاد شکافی در نمودار قیمت می گردد که تا پایان آن روز پر نمی شود. این شکاف ها در طول روند نشانه اتفاق مثبتی در روند سهم و قدرت روند می باشد .

در تعریف عملکرد شکاف ها معروف ترین جمله این است که " شکاف ها همیشه پر می شوند " که البته بستگی به نوع شکاف ممکن است این اتفاق نیفتد و یا بسیار دیر اتفاق بیفتد. سه نوع شکاف اصلی در تعاریف تکنیکال وجود دارد . شکاف شکست در پایان الگوهای قیمتی که نشانه شروع روند جدید است ، شکاف فرار در میانه روند و شکاف خستگی در انتهای روند اصلی ترین شکاف های تکنیکال می باشند.

البته گپ های دیگری نیز در بازار بورس ایران اتفاق می افتد که از آن جمله می توان به گپ های ایجاد شده پس از فرآیند رفع گره معاملاتی و همچنین گپ هایی ناشی از رقابت در مچینگ قیمت پس از تعدیل های بااهمیت سهام اشاره کرد که این گپ ها در هر دو نمودار تعدیل شده و تعدیل نشده به یک شکل لحاظ می شود . این گونه گپ ها مستقیما ناشی از تاثیر عرضه و تقاضاست . اما گپ های ناشی از افزایش سرمایه و تقسیم سود نقدی مستقیما ناشی از تاثیر عرضه و تقاضا نیست و در اثر سیاست های شرکت ایجاد می گردد ، هر چند که ممکن است در فرآیند عرضه و تقاضا تاثیر گذار باشد .

در هر صورت آنچه موجب این اختلاف در نمودارها می گردد افزایش سرمایه و تقسیم سود نقدی می باشد.

شاید مثال واضحی از این مورد نمودار سهام ومعادن باشد که در طی چند سال گذشته چندین بار افزایش سرمایه داده است .

ومعادن تعدیل نشده

ومعادن تعدیل شده

دو نمودار فوق روند قیمتی نماد ومعادن در تایم هفتگی را نشان می دهد که نمودار اولی تعدیل نشده و دومی چارت تعدیل شده سهم می باشد .

همان گونه که در تصاویر فوق مشخص است نمودار قیمتی سهم به طور قابل ملاحظه ای در چارت تعدیل شده و تعدیل نشده تفاوت دارد به طوری که در چارت تعدیل نشده قیمت سهم بارها فراتر از 1000 تومان معامله شده است در صورتی که در چارت تعدیل شده ، سقف قیمتی سهم حدود 250 تومان نشان داده شده است . حال این سوال مطرح می شود که جهت تحلیل سهام به کدام نمودار استناد کنیم ؟

همه چیز در قیمت لحاظ شده است

شاید بتوان ادعا کرد که سرمنشا تمام اختلافات بر سر استفاده از نمودار ها این جمله معروف است که " همه چیز در قیمت لحاظ می شود " . اسفاده کنندگان از چارت های تعدیل نشده با استناد به این اصل بدیهی تکنیکال ، هرگونه استفاده از چارت های تعدیل شده را نوعی دستکاری در تاریخچه قیمتی سهم می دانند که موجب درک نادرست از نمودار می گردد. در مقابل استفاده کنندگان از چارت های تعدیل شده بر این باورند که قیمت تابعی از از عرضه و تقاضاست . چنانچه تقاضا بیش از عرضه باشد قیمت صعودی می شود و بالعکس. از دیدگاه این افراد آنچه موجب تشکیل روندهای قیمتی می گردد فرآیند عرضه و تقاضاست که این موضوع در چارت های تعدیل شده به خوبی قابل تشخیص است.

در مجموع باید گفت که هر دو روش فوق قابل قبول می باشد و بسیاری از تحلیل گران در تحلیل خود از هر دو چارت تعدیل شده و تعدیل نشده استفاده می کنند .

حال بررسی مختصری در خصوص ویژگی های این دو نمودار می کنیم

نمودارهای تعدیل نشده

اصولا تا زمانی که شرکت اقدام به سرمایه نکرده است تفاوت قابل ملاحضه ای بین چارت های تعدیل شده و تعدیل نشده وجود ندارد. شکاف های ایجاد شده پس از تقسیم سود نقدی در نمودارهای میان مدت و بلند مدت قابل اغماض خواهد بود و روند یکسانی در هر دو نوع نمودار مشاهده می شود .

اما پس از افزایش سرمایه ، نمودار قیمت دچار تغییرات قابل ملاحضه ای می شود .

جهت تحلیل نمودارهای میان مدت و بلند مدت بهتر است در کنار چارت های تعدیل شده ، نگاهی نیز به نمودار تعدیل نشده آن انداخت تا روند افزایش سرمایه احتمالی و همچنین نقاط حمایت و مقاومت سهم را بررسی نماییم. سقف ها و کف های تاریخی سهم در چارت تعدیل نشده بسیار مورد استفاده است و قیمت نسبت به این نقاط به درستی واکنش نشان می دهد

وسپه تعدیل نشده

در نمودار فوق ( وسپه ) واکنش قیمت به نقاط حمایت و مقاومت تاریخی سهم قایل مشاهده است.

همچنین نقاط بسته شدن و بازگشایی سهم پس از افزایش سرمایه نیز به عنوان نقاط حمایت و مقاومت شناسایی می گردند.

نکته دیگر در خصوص شکاف های ایجاد شده این است که نبایدا طبق اصول تکنیکال ، انتظار پر شدن این شکاف ها را داشت ، هرچند که امکان پر شدن آن ها وجود دارد اما تحلیل بر این اصل اشتباه است.

نکته دیگر در این چارت ها استفاده از از اندیکاتورها و نوسان نماها پس از گپ های قیمتی است . این شکاف ها موجب عدم کارایی اندیکاتورها و نوسان نماها در چارت می گردد . به عنوان مثال میانگین متحرک 50 روزه در چارت تعدیل نشده ، 50 روز پس از افزایش سرمایه قابل استفاده است و یا در نوسان نمای RSI دقیقا 60 روز پس از افزایش سرمایه( شکاف) مقدار اندیکاتور در چارت تعدیل نشده قابل استناد خواهد بود . با توجه به اینکه تمام نوسان نماها و اندیکاتورها بر اساس پارامترهای قیمتی ناشی از تاثیر مستقیم عرضه و تقاضا کار می کنند ، استفاده از آن ها در دوره های بعد از این شکاف ها ( که ناشی از تاثیر مستقیم عرضه و تقاضا نیست) اشتباه است و باید بر اساس نوع اندیکاتور ، مدت زمان تطبیق پذیری آن طی شود تا دوباره قابل استفاده گردد.

نمودارهای تعدیل شده

استفاده از این نمودار ها در بین نوسان گیران کوتاه مدت بیشتر است .استفاده از نوسان نماها و اندیکاتورها در همه زمان ها در چارت تعدیل شده میسر است . نواحی زمانی و قیمتی فیبوناچی نیز در این گونه چارت ها به درستی قابل استفاده است .

موج شماری که مستقیما با عرضه و تقاضا رابطه دارد و استفاده از خطوط روند و میانگین های متحرک در این چارت ها استفاده می گردد.

نتیجه گیری

با در نظر گرفتن موارد فوق نتیجه می گیریم که هر دو نمودار بستگی به نوع نگاه تحلیل گر قابل استفاده است و پیشنهاد می گردد که در تحلیل های میان مدت و بلند مدت ، در کنار استفاده از چارت های تعدیل شده ، نمودارهای تعدیل نشده را نیز بررسی نمود و استفاده مفید از هر دو نمودار داشت .

 

تهیه شده توسط : تیم تحلیلی نمادسنج

خواندن 8767 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 27 مرداد 1394 ساعت 23:32
برای ارسال نظر وارد سایت شوید