جمعه, 29 آبان 1394 ساعت 22:05

رنج کشیدن سهم چیست ؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

 

بارها در بازار با این اصطلاح مواجه شده ایم که فلان سهم را رنج مثبت زدند و یا رنج منفی در سهم دیگر کشیدند .

این اتفاق هم توسط حقیقی ها در سهم های کوچک و هم توسط حقوقی در سهم های بزرگتر اتفاق می افتد و انگیزه اصلی همه از این ترفند سوق دادن قیمت به سمتی است که خریداران قصد رساندن سهم به آن را دارند .

فرض کنید شخصی حقیقی سهم مورد نظر خود را می خرد و برای اینکه بتواند سهم را در قیمت های بالاتر به فروش برساند , منتظر عکس العمل بازار نمی ماند و خود اقدام به تحریک قیمت به سمت بالا می کند . این کار با گذاشتن سفارشات خرید متناوب در قیمت های بالاتر از سفارشات معمول عرضه کنندگان انجام می شود .

فرض کنید که در بازاری متعادل خرید و فروش در سهم در حال انجام است . فرد یا گروهی که اقدام به رنج کشی می کنند با گذاشتن سفارشات خرید کلی در قیمت های بالاتر به یک باره ده ها و یا صدها سفارش عرضه را جمع آوری می کنند . چنانچه این کار را در طول روز چندین بار تکرار کنند باعث ایجاد جو روانی و عطش خرید در سهم شده و ممکن است سهم را با صف خرید نیز مواجه سازند .

عکس این موضوع نیز در رنج کشیدن منفی وجود دارد و افراد( حقیقی یا حقوقی) که تمایل به جمع آوری سهم در قیمت های پایین دارند و یا قصد کنترل قیمت سهم را دارند اقدام به این کار به سمت قیمت های پایین می کنند .

جهت شناسایی این حرکات می توان با متاتریدر و در تایم فریم 1 دقیقه ای چارت سهم را مشاهده کرد . وجود کندل های بلند متعدد در این تایم فریم نشان دهنده رنج کشی در سهم می باشد . دقت کنید که وجود یک یا دو کندل بلند نشان دهنده رنج کشیدن نیست و ممکن است عرضه و یا جمع آوری ناگهانی و یا معاملات بلوکی در سهم اتفاق افتاده باشد .

خواندن 5332 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 29 آبان 1394 ساعت 22:19
برای ارسال نظر وارد سایت شوید