جمعه, 20 شهریور 1394 ساعت 00:26

اندیکاتور چیست؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

در این بخش هدف آشنایی با اندیکاتور هست. ما قبل از اینکه بخواهیم آموزش مفاهیم کدنویسی پیشرفته را با هم شروع کنیم اول باید بدونیم اندیکاتور چی هست. با یک جستجوی ساده مطالب زیادی در اینترنت یافت کردم که به نظرم برای مقدمه بحث کافی هستند. پس یکی از اونا رو از وبلاگ همکارم آقای حامد حدادی عزیز برای شما اینجا آپلود کردم. 

حامد حدادی: خب، با شما هستم تا یک مبحث جدید رو به شما آموزش بدم. اندیکاتور(indicator). اندیکاتور چی هست؟ اول از همه، از اسم اندیکاتور نباید ترسید. بزارید اسمش رو کلا بزاریم کنار و به جاش از یه اسم دیگه استفاده کنیم. تابع.

به هر نوع تابعی که برای انواع محاسبات روی نمودار نوشته شود اندیکاتور می گوییم.

مثلا، یکی از ساده ترین توابع، میانگین هست. مثلا فرض کنید که ما هر روز، میانگین قیمت 20 روز گذشته رو حساب میکنیم. مثلا، قیمت امروز 110 تومان هست ولی میانگین قیمت 20 روز گذشته، 100 تومان بوده. این میانگین گیری از قیمت مثلا 20 روز گذشته، یک "تابع میانگین گیری" هست که به اون، "اندیکاتور میانگین گیری" می گوییم. کلا شما هر جا کلمه ی اندیکاتور رو شنیدید، به جاش بزارید تابع. دقیقا به یک معنی می رسید.

پس ما می تونیم علاوه بر دیدن الگوهای شمعی در نمودارها، از توابع ریاضی هم برای استخراج بیشتر اطلاعات از نمودار کمک بگیریم. دیگه چه توابعی رو میشه برای قیمت نوشت؟ خب توابع که خیلی زیاد هستند ولی یکی دیگه از توابعی که می شه برای نمودارها نوشت، تابع RSI هست. RSI مخفف کلمه ی Reletive Strength Index هست و معنای فارسیش رو هم همه میگن "شاخص قدرت نسبی". من هیچ وقت علاقه ای به دونستن فرمول اندیکاتورها نداشتم و ندارم. برای همین هم، از عمد فرمول محاسبه رو این جا نمینویسم چون دونستن فرمول، استفاده ای نداره، استفاده از نتیجه هست که برای ما سودآوری داره. اما در صورت کنچکاوی، این لینک به شما فرمول و موارد مرتبط رو میگه: 

http://en.wikipedia.org/wiki/Relative_strength_index

با یک جست و جوی ساده، لینک های فارسی زیادی هم به دست میان که من نخواستم شبهه ی تبلیغات ایجاد بشه. خلاصه این که این شاخص، با محاسباتش به ما نشون میده که قدرت خریداران در بازار بیشتر هست یا فروشنده ها. همچنین استفاده های بسیار زیاد دیگری که از این شاخص میشه، اون رو نسبت به بقیه متمایز میکنه.

به طور کلی، این توابع یا همون اندیکاتورها، در چندین دسته قرار می گیرند که هر نویسنده ای، این دسته بندی ها را به طور مجزا و برای خودش ایجاد کرده. بعضی ها قبل از وقوع یک اتفاق سیگنال می دهند، بعضی بعد از وقوع اتفاق، بعضی ها بین 0 تا 100(یا دو عدد ثابت) درصد نوسان می کنند، بعضی ها حد نوسان ندارند و صرفا اعدادی رو به ما نشون میدهند، بعضی ها روی نمودار خطوط و رنگ هایی ایجاد میکنند بعضی ها بیرون از نمودار رسم می شوند و ... کاری که ما می خواهیم انجام دهیم، استفاده از اندیکاتورهای مهم هست و به دسته بندی ها توجه زیادی نمی کنیم. 

خب سوالی که مطرح میشه، اینه که این اندیکاتورها تا چه حد سودآوری دارند؟ باید به عرضتون برسونم که اندیکاتورها به خودی خود، هیچ سودآوری ندارند. اما، قرار گرفتن اون ها در کنار سایر موارد و الگوها، برای بیرون کشیدن اطلاعات الزامیست. برای بهتر مفهوم شدن مطلب، توجه کنید که اندیکاتورها، یک سری محاسبات کامپیوتری هستند که توسط نرم افزارها انجام می شوند. پس یادمان باشد، اندیکاتورها مبنای تصمیم گیری برای خرید و یا فروش قرار نگیرند.

پس به طور خلاصه، موارد بالا رو تکرار می کنم:

اولا، هر جا کلمه ی اندیکاتور دیدید، به جاش بگذارید تابع. به یک معنی می رسید. 

دوما، میشه n نوع تابع برای نمودار قیمت نوشت. مثلا، میانگین بگیریم یا محسابات پیچیده انجام دهیم تا قدرت خریداران و فروشندگان را به ما نشان دهد.

سوما، اندیکاتورها به هیچ وجه "مبنای" خرید و فروش قرار نگیرد. زیرا سوددهی ندارد.

خواندن 2261 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید